Acest site este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013

Echipa noastra – Lorena Mitroi

16.04.2015
Munca in echipa este secretul succesului proiectului nostru.

Doamna Lorena Mitroi, profesor in Scoala Gimnaziala Nr.5 din Drobeta Turnu-Severin a avut amabilitatea sa ne raspunda la cateva intrebari pentru a intelege mai bine satisfactiile si dificultatile cu care se confrunta echipa proiectului nostru.

 1. C4C: Sunteti implicati in activitatile proiectului “Cu mic, cu mare, din nou la scoala” implementat de Asociatia C4C Communication for Community. Si va multumim! Care este bucuria, satisfactia, pe care ati avut-o lucrand in acest proiect care ii intoarce la scoala pe cei care au parasite timpuriu sistemul?

  Mitroi Lorena: Ma numesc Mitroi Lorena si marturisesc ca am fost placut surprinsa sa constat ca si elevii mei inca mai au vointa de a merge la scoala,ii atrage si se bucura ca pot invata si ca li s-a oferit aceasta sansa de a reusi sa isi continue studiile.Datorita problemelor, a situatiilor financiare si a problemelor familiale, multi au abandonat scoala pentru a-si putea ajuta parintii sau din diferite motive.Intre mine si elevi s-a format o stransa legatura , sunt fericita ca am reusit sa-i atrag sa vada scoala ca pe un lucru util si important in viata lor.

 2. C4C: Ce fel de impact (rezultat) a avut acest proiect in comunitatea (orasul, comuna) in care activati?

  Mitroi Lorena: Acest proiect a fost binevenit, deoarece am avut surpriza sa ma trezesc cu multe alte persoane care ar dori sa participe, nu este saptamana in care sa nu vina, din comunitate sa ma intrebe cand se mai fac inscrieri si daca ei ar putea sa se mai inscrie. Multumire, satisfactie si respect pentru acesti elevi care si ei au dreptul la educatie!

 3. C4C: Daca ar fi sa ii aduceti o imbunatatire proiectului, ce propunere ati avea?

  Mitroi Lorena:Proiectul este bine structurat, organizat si felicit persoanele implicate in acest proiect. Sincer, as fi mers pe aceasta varianta, insa consider ca ar fi mult mai placut, indiferent de varsta, de la cel mai tanar si pana la cel mai in varsta, de ce nu, sa cautam sa le dezvoltam abilitatile, sa le formam deprinderi, iar aici ma refer la creativitate, imaginatie, etc. In afara de limba romana si matematica sa aiba oportunitatea de a lucra cu hartia, de a observa ca orice hartie pe care o aruncam pe jos poate fi utila, din orice sticla pe care o aruncam putem construi ceva, o tema pe care eu as numi-o reciclare creativa. Lucrul in echipa e ideal pentru astfel de activitati si cu un impact mare asupra lor, deoarece ii uneste mai mult in timp ce comunica si lucreaza impreuna pentru a realiza produsul dorit.

 4. C4C: Ne-am bucura sa impartasiti cu noi una dintre povestile (emotiile) provocate de implicarea in acest proiect, o poveste care v-a imbogatit, cu care plecati in viata multumiti ca ati reusit sa daruiti bucurie si sens pentru cineva.

  Mitroi Lorena: Pentru mine, fiecare discutie pe care am purtat-o cu elevii mei, are o importanta deosebita. Am observat ca indiferent de religie, indiferent de etnie, atata timp cat impui respect si primesti acelasi lucru in schimb. Suntem toti oameni, egali in drepturi si in gandire, avem dreptul la viata si avem sentimente. Am fost bucuroasa sa aflu multe lucruri din viata lor, sa aflu durerea sau bucuria din sufletul lor, am fost fericita ca am reusit sa-i apropii si sa mi se deschida.