Cum te poate ajuta un mediator scolar?

25.03.2015
Mediatorul şcolar este angajat de unitatea de învăţământ sau de către Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională şi colaborează cu personalul unităţii de învăţământ, consiliul elevilor şi asociaţia de părinţi.

Principala responsabilitate a mediatorului şcolar este de a sprijini participarea tuturor copiilor din comunitate la învăţământul general obligatoriu, încurajând implicarea părinţilor în educaţia copiilor şi în viaţa şcolii, facilitând colaborarea dintre familie-comunitate-şcoală.

Mediatorul te ajuta:

• să îţi asumi identitatea etnică

• să te simţi valoros indiferent de etnia din care faci parte

• în cazul în care eşti discriminat, va interveni pentru soluţionarea cazului

• la detensionarea şi soluţionarea conflictelor cu ceilalţi elevi, profesori sau părinţi

• să faci faţă la toate materiile astfel încât să nu acumulezi absente

• să te dezvolţi armonios implicându-te în diverse proiecte şcolare şi activităţi extraşcolare

• în cazul în care te afli într-o situaţie dificilă (abuz, violenţă domestică, sărăcie etc.). Mediatorul te va susţine in rezolvarea situatiei.